Bez alergii

Alergie (różne alergie) to problem, który dotyka już większą część rozwiniętych i cywilizowanych społeczeństw. Im większy notujemy wzrost poziomu naszego życia, tym bardziej i częściej chorujemy.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje jest prosta – mamy wokół siebie coraz mniej natury i coraz więcej sztucznych rozwiązań, które dla naszych organizmów wcale nie są dobre.  Dlatego kichamy, kaszlemy, mamy problemy skórne, wypadają nam włosy, mamy problemy z koncentracją, sercem, snem i problemy żołądkowe. Lekarze, u których szukamy pomocy przepisują nam nowe leki, które są mniej lub bardziej skuteczne.

Nie powinno się leczyć objawów – powinno się wyeliminować ich przyczynę. I w większości przypadków można to zrobić i zrobić należy, bo nieleczona alergia np. wziewna prowadzi do astmy lub innych alergii krzyżowych – osoba uczulona na kurz może reagować uczuleniem na alergeny pokarmowe np. marchewkę czy jabłko.

Z kurzem trudno jest walczyć, bo mamy wrażenie, że jest wszędzie. Uczulają tak naprawdę roztocza kurzu domowego, czyli mikroskopijnej wielkości pajęczaki (0,3 – 0,5 mm długości), które uwielbiają miejsca, które ciężko jest odkurzyć lub wyprać – na przykład zakamarki mebli, materace w łóżkach, pojemniki na pościel, wnętrza grzejników. Do życia wystarczy im martwa materia organiczna a kurz w naszych domach w ponad 70% składa się z naszego złuszczonego naskórka. Same roztocza nie powodują alergii, powodują ją ich odchody, które są trudne do sprzątnięcia za pomocą tradycyjnych metod sprzątania.

Z alergią na roztocza boryka się dziś ponad 6 mln Polaków i wiemy, że liczba ta będzie rosła (statystyki wg danych Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i POChP).

Alergie na grzyby i pleśnie. Grzyby niestety są stałym elementem naszego otoczenia. Rozwijają się w tych miejscach, gdzie mają właściwą ilość substancji odżywczych. Mogą żyć w domu i na zewnątrz.  Przyczyną powstania alergii na grzyby pleśniowe są tzw. spory czyli komórki, które powstają w procesie rozmnażania grzybów, są one niewidoczne gołym okiem. Pleśnie produkują miliony spor aby zapewnić sobie przeżycie, jeśli trafią one na podatny grunt- rozwijają się w nowe kolonie grzybów. Resztę zrobi powietrze, jego ruchy powodują rozpylenie w powietrzu spor, które następnie dostają się do naszego układu oddechowego i powodują nasilenie objawów alergicznych.

Pleśnie lubią miejsca ciepłe, lekko wilgotne i najlepiej takie, w których człowiekowi jest ciężko sprzątnąć za pomocą najczęściej używanych sprzętów i środków. Są to:

 • zakamarki mebli,
 • dywany i wykładziny,
 • łazienki (np. przestrzeń między ściankami kabiny prysznicowej, powierzchnie silikonowych uszczelek),
 • odpływy zlewów oraz umywalek,
 • uszczelki lodówek,
 • klimatyzacje i wentylacje,
 • kosze na śmieci,
 • pojemniki służące do przechowywania owoców i warzyw,
 • parapety i ramy okienne (zwłaszcza w zimie i zwłaszcza wtedy, gdy w pomieszczeniu suszymy wilogotne ubrania).

Stosowanie pary podczas sprzątania sprawia, że:

 1. dotrze ona naprawdę wszędzie – ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia,
 2. dokładnie, skutecznie i beż żadnych środków chemicznych umyje i zdezynfekuje ona czyszczone miejsce,
 3. kurz i jego składniki opadną wraz z parą na podłogę a nie będą unosić się w powietrzu.

Alergie oraz wiele innych groźnych chorób powodują również składniki powszechnie stosowanych w domach detergentów – płynów do mycia, proszków lub past do czyszczenia różnych powierzchni. W swoim składzie zawierają one:

 1. Związki chloru – potrafią one przenikać przez skórę człowieka, mając negatywny wpływ na jego układ nerwowy oraz pokarmowy. Chlor przyczynia się do rozwoju raka między innymi żołądka oraz jelita. Chlor i jego trujące związki to ogromni sprzymierzeńcy alergii wziewnych oraz pokarmowych. Niszczą śluzówkę ułatwiając wtargnięcie alergenów do krwi – stąd napady kaszlu, kataru, astmy.
 2. Fosforany – prowadzą do niewydolności nerek, raka płuc oraz do wielu alergii. Dodatkowo fosforan przyczynia się do eutrofizacji wód. Dostając się do rzek i jezior, wpływa na rozwój glonów i zużywanie zapasu tlenu potrzebnego zwierzętom wodnym oraz przyspiesza wysychanie zbiorników wodnych.
 3. Konserwanty oraz substancje zapachowe – które są przyczyną wielu alergii.

Trudno to sobie wyobrazić ale nasze ludzkie ciało magazynuje te trujące substancje, najczęściej w wątrobie, tkance tłuszczowej czy mięśniach i nie ma możliwości pozbycia się ich. Toksyny gromadzą się więc latami w naszym organizmie, wyniszczając nas i osłabiając od środka. Stąd alergie, duszności, problemy z włosami i skórą oraz układem hormonalnym.

Stosowanie pary podczas sprzątania sprawia, że nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych – sprzątasz więc w sposób zdrowy, bezpieczny i niezwykle skuteczny.

 

 

 

 

 

 

Brak możliwości komentowania.